Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'alchemists_instafeed_widget_load' not found or invalid function name in /home/jsportco/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287

ציון וויליאמסון – הדבר הגדול הבא בNBA | סדרת הפרוספקטים של הNBA – פרק 1

בשישי ביולי, בראשית שנות ה-2000, נולד ציון וויליאמסון בעיירה קטנה ולא מוכרת בארצות הברית, סליסבורי, אשר נמצאת בצפון קרוליינה. ציון נולד למשפחה שהצטיינה בספורט. אביו, לטיף, היה שחקן פוטבול מצטיין בתיכונים, ואילו אימו, שרונדה הייתה אצנית בקולג’ים. הוריו מספרים כי ציון הצטיין בכדורסל מגיל צעיר, וכשהחל בכיתה ט’ לצמוח לגובה בצורה לא רגילה, הם הבינו שמתפתח להם יהלום ביד, שלימים יהיה כוכב NBA.  אחרי השנה השנייה שלו בתיכונים, מאמני קולג’ים התחילו להתקשר אליו, במטרה להביא אותו למכללה שלהם בעונה הבאה. אפילו מייק ששבסקי האגדי מאוניברסיטת דיוק התקשר אליו, בזמן שאימן במשחקים האולימפיים את דוראנט, אירווינג, גרין וכל הסופרסטארים הגדולים. ששבסקי פירגן לוויליאמסון, סיפר לו שהוא עוקב אחריו, ואף הציע לו מלגה בשביל שיגיע לדיוק בעונה הבאה, אך למרות כל הטלפונים ממאמני הקולג’ים, ציון אמר שהוא לא ממהר לחתום באחד מהם.

הפנים הבאות של האן בי איי (247Sports)
הפנים הבאות של האן בי איי (247Sports)

כיום ציון וויליאמסון (בן 16 וחצי, 7’6, באיזור ה2.01) משחק בתיכון סביר בספרטנבורג, שם הוא הכוכב של קבוצתו עם ממוצעים מפחידים של 36.2 נקודות, 13.5 ריבאונדים, 2.7 חטיפות ו2.8 חסימות ב30 דקות בממוצע למשחק, ומוביל את התיכון למקום השביעי בכל צפון קרוליינה עם מאזן 20-6. וויליאמסון משחק בעמדת הסמול/פאוור פורוורד, והיכולות שלו מזכירות את השילוב בין יכולת הכניסה לסל של לברון ג’יימס לחוכמה ההגנתית של דריימונד גרין. הסקאוטים באמריקה מפארים את “היכולות האתלטיות והורסטיליות, שהופכות אותו לשחקן מפחיד בהתקפה ובהגנה”. האתלטיות הנדירה שלו, עוזרת לו להיות דומיננטי בצבע כאילו הוא בגן ילדים, ואכן הוא עומד על 82% לשתי נקודות העונה (377 זריקות מוצלחות מתוך 459), כך שנראה, שלפחות בתיכונים, אין אחד שיכול להתמודד מולו. העקב אכילס של וויליאמסון הוא הקליעה הבעייתית, כשהוא עומד על 20% בלבד מהטווח הרחוק, ובעידן הכדורסל של היום, הוא יהיה חייב לשפר את הפרמטר של הקליעה על מנת לעמוד בסטנדרט של הNBA. דירוגי הדראפט מנבאים לו מקום בחמשת הראשונים בדראפט 2018, שצפוי להיות עמוס בגבוהים דומיננטיים.

בעונה הבאה ציון יעבור לקולג’ים שם רבים צופים שיבחר באוניברסיטת דיוק, אותה מאמן מייק ששבסקי, כאשר ציון צפוי לשחק שם עונה אחת בלבד ולהיבחר בדראפט 2018, כשכבר בעונת 2018/2019, אנו צפויים לחזות בתופעת טבע הבלתי רגילה הזאת. לפני כשבוע הוא נתן את אחת ההופעות הכי טובות שלו העונה, עם 45 נקודות, 20 ריבאונדים ו-5 חסימות ב-28 דקות בלבד של משחק, בניצחון 87-15 קליל של קבוצתו, או במילים אחרות “שכונה” או “לא רמה”, רוצים לדעת עד כמה השחקן כישרוני? צפו מה הוא עשה באותו משחק:

ציון וויליאמסון הוא שחקן נדיר במינו ומוכשר ללא ספק, אך בעידן שבו הקליעה מבחוץ הופכת לאט לאט לנשק שחייב להיות אצל כל שחקן, העונה הבאה אותה הוא ישחק בקולג’ים תהיה קריטית מאוד עבורו להמשך הקריירה. אם הוא שואף להגיע למקומות הראשונים בדראפט הקרוב, כדאי לו להתחיל לעבוד על הקליעה, כי אתלטיות זה נחמד, אבל כדי להיות המפלצת שכולם מצפים שיהיה, הקליעה קריטית ביותר. אפשר לראות דוגמה מזאק לאבין, שבעונת הרוקי שלו קלע 10 נקודות בממוצע עם 0.7 שלשות ב34%, אך בעונה השנייה שלו בליגה הוא שיפר את אחוזי בכ-5% והכפיל את כמות השלשות כשגם ממוצע הנקודות (14) עלה, כאשר העונה הוא ממשיך בגרף ההשתפרות כשהוא משיג 18.9 נקודות בממוצע עם 2.6 שלשות בערב ב38.7% לשלוש. סופר אתלט אחר, ארון גורדון, נמצא בעיצומה של עונתו השלישית בליגה ועדיין לא הצליח לשפר את הקליעה שלו צעד אחד קדימה, ועומד על אחוז עונתי של 29.6% לשלוש, נתון שמציב אותו במקום ה-192 מתוך 218 שחקנים שזרקו לפחות 60 זריקות לשלוש העונה, ובמקום ה-63 מתוך 70 בין הפורוורדים. לאבין אגב, במקום ה-55 מבין כל השחקנים בליגה. בנוסף על כך, כשמסתכלים על עשרת הסקוררים הכי טובים בעמדת הפורוורד, ניתן לראות שרובם ניחנים ביכולת קליעה לא רעה עד מצויינת, כשהם קולעים בכ-37% בממוצע של כל העשרה. הפואנטה כאן ברורה, על מנת להפוך לסופרסטאר של ממש, על וויליאמסון יש לחזק את יכולת הקליעה שלו.

לסיכום, אם הכול יילך כצפוי, ציון וויליאמסון יהיה בשנים הקרובות הפנים של הדור הצעיר של הNBA,  ומי יודע, אולי הוא יהיה היורש של קינג ג’יימס, שרק הולך ומתבגר.

36.2 נקודות בממוצע העונה בתיכונים. האם מסתתר כאן הסופרסטאר הבא של האן בי איי? (HoopSeen)
36.2 נקודות בממוצע העונה בתיכונים. האם מסתתר כאן הסופרסטאר הבא של האן בי איי? (HoopSeen)

 

השאר תגובה