פטר צ’ך חוגג 36 – הקריירה לאן?

ביום ראשון (20.5) פטר צ’ך, השוער הצ’כי, יחגוג יום הולדת 36. הצ’כי שהגיע לציון דרך נאה במרץ השנה, 200 משחקי פרמייר ליג ללא ספיגה (באותו משחק גם הציל פנדל), השוער הראשון שעושה את זה, בצומת דרכים דווקא בשלהי הקריירה לאחר שדווח כי ארסנל מעוניינת בשוער באייר לברקוזן, ברנד לנו, לחוזה ארוך טווח על מנת להחליף את הצ’כי המתבגר.

צ’ך החל את הקריירה המקצוענית שלו בקבוצת כמל בלשני, עבר לספרטה פראג המפוארת (שם קבע שיא דקות ללא ספיגות, 855 דקות), ראן הצרפתית וב-2004 חתם בצ’לסי, מוריניו העניק לצ’ך את ההזדמנות בתור שוער ראשון והצ’כי לקח אותה בשתי ידייו עם יכולת מרשימה ושיא אנגלי חדש של 1025 דקות רצופות ללא ספיגת שער. הוא זכה עם צ’לסי באליפות הפרמייר ליג ובתואר האישי “כפפת הזהב”, במקביל נבחר לשוער המצטיין של העונה בליגת האלופות. בעונת 2005/2006 זכה צ’ך עם צ’לסי באליפות נוספת.

במדי צ’לסי – זכה בהכל (wikimedia)

בפתיחת העונה הבאה, נפגע צ’ך בראשו בצורה חמורה על ידי שחקן רדינג סטיבן האנט. צ’ך עבר מספר ניתוחים בגולגולת, ובגבורה יוצאת דופן, חזר לשחק כעבור ארבעה חודשים. ב-2010 עזר השוער לצ’לסי לזכות באליפות השלישית שלו במדיה, וקיבל בפעם השנייה את פרס “כפפת הזהב”. ב2012 צ’לסי זכתה בליגת האלופות לאחר שהשוער הצטיין בגמר נגד באיירן מינכן והדף פנדל שבעט רובן בדקה ה-93 של ההארכה, ובפנדלים הדף שתי בעיטות. ב-2015 לאחר 11 עונות בצ’לסי, חתם צ’ך בארסנל ל-4 עונות, בעקבות כוונת מוריניו להוריד אותו לספסל.

מראה קישורים אחרים בצ’כיה (reddit)

בנבחרת צ’כיה, השוער זכה להיות השוער המצטיין בטורניר היורו ב-2004 לאחר שעזר לנבחרתו להעפיל עד לחצי הגמר. הוא פרש מהנבחרת ב-2016 עם 124 הופעות שהפכו אותו לשיאן בנבחרת.

לצ’ך יש חוזה לעוד עונה אחת בארסנל והוא אמנם מבוגר אך שוערים נוטים למשוך יותר שנים משחקני שדה, והוא לא מרגיש שזה הזמן לפרוש. אם הם אכן ישחררו אותו לא מן הנמנע שימצא קבוצה מהר, במקרה אני מכיר קבוצה שהשוער הראשון שלה החליט לעזוב אותה לאחר 17 שנה (בופון ויובה), ואם לא שם אז הרבה קבוצות אנגליות ישמחו לקבל אותו לשערם.

שירת הברבור בארסנל? (eurosport)

תגובה