פוטבול מנג’ר גרסת המציאות

מי מאיתנו לא חלם לפתוח קבוצת כדורגל בעיר שלנו ולהוביל אותה לפסגה? מי מאיתנו לא חשב שהוא כמאמן היה יכול להוביל כל קבוצה או לפתח את הדור החדש בישראל במחלקת הנוער שלו? יש כאלו שגם הגשימו את החלומות האלו תחת המשחק פוטבול מנג’ר אך גאורגה חאג’י עשה זאת במציאות. הכירו את אלופת רומניה החדשה, ויטורול קונסטנצה ואת סיפורה המדהים

השנה 2008, וויקומב וונדרס, קבוצה חצי חובבנית מהליגה הרביעית באנגליה, הרחק משם במחלקת הנוער של המבורג משחק תאמר אבו טאהא, חלוץ ישראלי בן 16 שמנבעים לו גדולות, מה הקשר בין השתיים? מאמן אחד, אולי מהגדולים ביותר שראיתי העונה לשם דוד בר, אותו מאמן הגיע לוויקומב שהוא מביא איתו את טאהא המוכשר ושמונה שנים בלבד מצליח לכבוש את הפריימרליג עם וויקומב שטאהא מלך שערי הליגה. נשמע מופרך לא? ברור שהסיפור הזה קרה במשחק פוטבול מנג’ר, אחד הסיפורים היותר גדולים שראיתי במשחק אבל מה היה קורה אם הייתי אומר לכם שדבר די דומה קרה במציאות? אני מנחש שברגע הראשון הייתם קוראים לי משוגע ואפילו צוחקים אז תכירו את ויטורול קונסטנצה, אלופת רומניה החדשה, שהוקמה לפני שמונה שנים על ידי גאורגה חאג’י האגדי והשנה בזכות עבודה חזקה על צעירים ופיתוח כישרונות זכתה באליפות רומניה. פוטבול מנג’ר גרסת המציאות יוצאים לדרך!

וויקומב וונדרס עושה היסטוריה במנג’ר (צילום מסך אישי: דוד בר)

הסיפור שלנו מתחיל אי שם בשנת 2007 כשחאג’י החל לאמן בסטיאווה בוקרשט, לאלו מאיתנו שלא מכירים גאורגה חאג’י, הוא כדורגלן לשעבר מגדול שחקני רומניה בכל הזמנים, שיחק בריאל מדריד, ברצלונה וגלאטסראיי שם גם פרש, לאחר הפרישה החל בקריית האימון שלו, הוא עבר בנבחרת רומניה, בורסהספור וגלאטסראיי אך לא חווה הצלחה גדולה במקום מסוים וסיים שם את התפקיד שלו די מהר. בקיץ 2005 סטיאווה בוקרשט כבר רצתה אותו, אך חאג’י רצה הרבה כסף וחתם בטימישוארה שם למרות התחלה נהדרת, השיג תוצאות לא טובות ופוטר. פה בעצם מתחיל הסיפור שלנו, חאג’י חתם ביוני 2007 באלופת רומניה, סטיאווה בוקרשט, ההתחלה הייתה בינונית בעקבות מכת פציעות, אך באירופה הצליח המאמן להוביל את הקבוצה לשלב הבתים של ליגת האלופות אלא שאז התחילו וויכוחים בלתי פוסקים עם ג’יג’י ביקאלי, בעלי הקבוצה, הריבים המרכזיים היו בעקבות החלטת הבעלים לנסות ולקבוע מי משחק ובאיזה סגנון וגם איומים שהוא שלח לשחקנים ולחאג’י אחרי שהיה לא מרוצה. בספטמבר של אותה שנה חאג’י עזב את סטיאווה.

חאג’י לא הסתדר עם בעלי סטיאווה (Agerpres)

אז איך הריב הזה מתקשר לסיפור של ויטורול קונסטנצה? מסתבר שחאג’י לא התכוון לוותר לבעלים של סטיאווה ואחרי שנתיים מחוץ לעולם הכדורגל החליט לחזור אלא שהפעם הוא התחיל מאפס, הוא חזר לעיר הולדתו קונסטנצה ופתח את המועדון ויטורול קונסטנצה, התוכנית של חאג’י היום נראית כל כך ברורה, הוא פתח את המועדון, השקיע שם לפחות 10 מיליון דולר על פי השמועות, אך כל ההוצאות הוצאו על הקמת אקדמיית כדורגל שממנה יצא הדור הבא של שחקני רומניה, חאג’י עבר בכל המדינה ושכנע ילדים מוכשרים לבוא וללמוד אצלו, הרי הוא נחשב לגדול שחקני המדינה ומי לא ירצה ללמוד מאחד כזה? כך אסף חאג’י כישרונות מכל רחבי המדינה והחל במסע שלו, את אחד השחקנים שיצאו כבר מהאקדמיה אל אירופה הגדולה, הוא לא אחר מאשר בנו של חאג’י, יאניס, שנחשב לכישרון גדול בכדורגל העולמי ומשחק כרגע בפיורנטינה. חאג’י שיפר את השחקנים, לימד אותם את דרכו ובקבוצת הנוער שמו לב לויטורול שהדהימה את כולם וזכתה לכינוי הילדים של חאג’י, משנה לשנה הקבוצה התקדמה והתקדמה והשנה הגיעה לשיא לא ייאמן.

תחילת שנה, אפילו חאג’י בעצמו לא היה מאמין שהוא ייקח את אליפות רומניה עם הקבוצה הצעירה שלו, ויטורול קונסטנצה בניגוד לקבוצות אחרות כלל לא מסתמכת על כסף, בסגל שלה יש זר אחד בלבד, כלומר כל שאר השחקנים הם שחקני רומנים שרובם פרחו במועדון ויתרה מזאת ממוצע הגילאים של הסגל עומד על 23 בלבד והבעלים והמאמן הוא בדיוק אותו בן אדם, גאורגה חאג’י. הרומני האגדי ראה את פרויקט חייו גדל לו מול העיניים ודורס קבוצות כל הדרך לאליפות היסטורית שלפני שמונה שנים הייתה רק בדיחה שמספרים בחדרי חדרים. אחד הרגעים היותר זכורים העונה הוא המשחק בין סטיאווה לקונסטנצה שנערך לפני הכניסה של הקבוצות לפלייאוף שהן צמודות אחת לשנייה, חאג’י והבעלי סטיאווה לא לחצו ידיים וסירבו לדבר ועל המגרש הקבוצה של חאג’י כבר דיברה בשמו שהיא מרקדת לניצחון חוץ ענקי 3-1 ועושה צעד נוסף בדרך לאליפות, זהו ללא ספק אחד הסיפורים המטורפים ביותר שקראו בכדורגל העולמי ויהיה שווה לעקוב אחרי הקבוצה הרומנית בשנה הבאה שהיא, חאג’י וסוללת הכישרונות שלהם ינסו את מזלם בליגת האלופות. אנחנו נעקוב ונאחל להם בהצלחה.

אחד השחקנים היותר מוכשרים בקבוצה. פלורינל קומאן (Ziua de Constanta)