מחפשים את הדרך אל העושר

אומרים שכסף זה לא הכל בחיים וצודקים אבל אי אפשר להתעלם מהעבודה שכסף בהחלט עוזר. כסף קונה לך את הדברים שאתה צריך, את הדברים שאתה רוצה ובמקרים מסוימים גם את הדברים שבזמנו רק חלמת שיהיו לך. אבל עבור חלק מהאוכלוסייה וזהו חלק לא קטן הכסף נותן לך את הבסיס להישרדות, אמרה זו תקפה גם בספורט והדוגמה הכי טובה לזה יכולה להיות הליגה הארמנית.

עוד כשארמניה הייתה חלק מברית המועצות, הקבוצה החזקה ביותר שהייתה לרפובליקה הייתה אררט ירבאן. הקבוצה, שאת שמה אולי זוכרים אוהדי הכדורגל בארץ בעקבות מפגש כפול עם הפועל ת”א בתחילת המסע הקסום של האדומים בגביע אופ”א עונת 01-02, אפילו זכתה באליפות בריה”מ ב-1973, הישג מטורף בליגה בה דינאמו קייב, צסק”א מוסקבה ואימפריות אחרות נתנו את הטון.

הקבוצה הנפלאה של אררט שלקחה אליפות ב-1973 (armenpress)

זכייה זו שלחה אותם לגביע אירופה לאלופת שם הם טיפסו עד לרבע הגמר והודחו אחרי צמד משחקים קשה מאוד מול האלופה שבדרך, באיירן מינכן. ללא ספק היה מדובר במועדון המצליח ביותר בארמניה וכאשר ברית המועצות התפרקה וארמניה קיבלה את עצמאותה הטלטלה הפוליטית השפיעה גם על הספורט. ב-1992 נפתחה ליגת הכדורגל של ארמניה שכלל לא פחות מ-24 מועדונים. המטרה הייתה ברורה. לחלק את הקבוצות ל-2 ליגות, ליגת העל שתכלול 16 קבוצות וליגת המשנה שתורכב מיתר ה-8 ואם בעתיד יהיו מצטרפות חדשות אז גם. במקום הראשון סיימו בצוותה שיראק והומנאטמן והיו הראשונות, היחידות וכנראה האחרונות במדינה שחולקות יחדיו את תואר האליפות. אררט סיימה רביעית בלבד אבל כשהחלה עונת 1993 בסיומה חגגה האימפריה את האליפות שלה. מה שהעיב קצת על השמחה הייתה העובדה ש-16 קבוצות פתחו את הליגה אבל רק 15 סיימו אותה. סיוניק פרשה מהתחרות עקב בעיות כלכליות מה שהתברר כדפוס חוזר לא פעם אחת בליגה. מה משותף לעונות 1994, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006 ו-2007 אתם שואלים? אבכן מתוך 14 העונות שהיו בין 1994-2007 רק ב-3 מהן לא הייתה קבוצה שפרשה באמצע בגלל בעיות כלכליות, או ליתר דיוק ב-2 כי עונת 1995 הייתה עונת מעבר. בעונת 2000 פרשו 2 קבוצות, בעונת 1999 האלופה של 1997, פיוניק, חדלה מפעילות עקב בעיות כלכליות, גם ב-2001 2 קבוצות פרשו מהליגה, ב-2005 ארצאח חדלה מפעילות לקראת סוף העונה ויתר משחקיה נרשמו כהפסדים טכניים 3:0 (בדיוק מה שקרה לאוליסס בעונה שעברה אבל לשם עוד נחזור) אבל שום דבר לא יכל להעפיל על המתרחש בעונת 2003. אחרי שבהתחלה הליגה הראשונה כלל 16 קבוצות, בעקבות גל הפרישות בסוף שנות ה-90 הוחלט לצמצם את הליגה ל-12, 11 ואפילו 10 קבוצות. כשבעונת 2001 החליטו להגדיל את הליגה ל-14 מועדונים כאשר פיוניק מתחדשת, מוקמת מחדש וזוכה מיידית באליפות הראשונה וממש לא האחרונה שלה, הם לא שיערו שהם עושים את טעות חייהם כאשר שנתיים אחרי, בעונת 2003 לא פחות מארבע קבוצות (ארמאוויר, זווארטנוץ, ארצאח וספינת הדגל, אררט ירבאן) פרשו מהליגה בגלל שלא הצליחו לעמוד בנטל הכלכלי להחזיק קבוצה בליגה הראשונה. זאת הייתה החרב המושחזת ביותר שהונפה על צווארה של ליגת העל הארמנית. קברניטיה לא ציפו לראות את אררט פורשת ונותרו חסרי אונים. הפתרון המיידי היה לצמצם חזרה את הליגה ל-8 קבוצות אבל כפי ששמתם לב עד עונת 2007 זה לא ממש עזר וקבוצות המשיכו לפרוש. מה קרה שם הייתה תוכנית הבראה כביכול שתכננו בהתאחדות הארמנית.

פיוניק. זוללת תארים ללא הפסקה (mediamax)

הליגה נשארה להיות בעלת 8 קבוצות כאשר ליגת המשנה מורכבת מאותה כמות. בשיטה הזו בין 2008-2011 הקבוצות הצליחו לקיים תחרות בריאה והוגנת וללא פרישות, פיוניק המשיכה לגרוף תארים, אררט קמה לתחייה ודשדשה בין 2 הליגות כאשר ב-2008 היא סיימה כסגנית אבל לא הצליחה לגייס תקציב לקבלת רישיון אופ”א לשחק במפעלים האירופיים. ההנהלה החליטה לוותר על התענוג כדי לא לקרוס כלכלית שוב ואז בשנת 2011 המכה על הכדורגל הארמני נחתה שוב. אמנם הליגה הראשונה הפסיקה לסבול מפרישות ו-8 מועדונים עמדו איתן אך הקבוצות הקטנות יותר החלו להיכחד. זה הגיע למצב אבסורדי שבין 2011 ועד עונת 2014-15 (ב12-13 חזרו בארמניה לשחק עונת סתיו-אביב ולא שנתית של אביב-חורף) לא היו עולות ויורדות בליגה. 8 קבוצות נלחמו על אליפות, גביע ועוד 2 מקומות באירופה וזהו. הפעם היחידה בתולדות הכדורגל הארמני שהאלופה לא סיימה בטופ-4 בעונה שאחרי הגיעה לפני שנתיים כשבנאנטס סיימה שישית אחרי עונת אליפות. ופיוניק? פיוניק אמנם מחזיקה ביותר מחצי מהאליפויות במדינה אבל כעת היא מקבלת בשנתיים האחרונות פייט מאלאשקרט שזכתה בתואר שנה שעברה ואם לא יקרה משהו יוצא דופן, תזכה בו גם ביום שבת כשנותרו 2 מחזורים לסיום העונה והיא עם יתרון 5 נק’ בפסגה.

אלאשקרט חוגגת תואר מפתיע אשתקד (hayinfo)

אררט ירדה רשמית לליגת המשנה שקמה לתחייה כבר לפני ארבעה מחזורים אבל  זהו בעצם הפאנץ’ של הסיפור. בארמניה הבינו שכדי שקבוצות יפסיקו לקרוס כלכלית וכדי שיהיו 2 ליגות הם חייבים לצמצם את כמות הקבוצות בכל ליגה וכעת, הליגה הראשונה מורכבת משש קבוצות בלבד! עד כמה זה הזוי? הראשונה עולה למוק’ ליגת האלופות, מקומות 2-4 למוק’ הליגה האירופית (תלוי בזוכה בגביע), הקבוצה שבמקום החמישי לא זזה לשום מקום והשישית יורדת ליגה! ואם חשבתם שלפחות יש ליגת משנה נורמלית תחשבו שוב! לא פחות מ-8 קבוצות הרכיבו את ליגת המשנה בארמניה בתחילת העונה, ששת קבוצות המילואים של הקבוצות שבליגה הראשונה אליהן התווספו אראבוני וקוטאיק. קוטאיק לא הצליחה להעמיד תקציב מינימום לליגה השניה ופרשה מה שהשאיר את אראבוני לבד עם קבוצות המילואים של הבכירות שם היא ממוקמת במקום השביעי. כעת קברניטי הליגה שוברים את הראש, האם לתת לאלופת ליגת המשנה בנאנטס-2 לעלות ליגה או להישאר עם הדעה המקורים שקבוצות משנה לא יכולות לשחק באותה ליגה עם הקבוצה הראשית (כמו בספרד) ולתת לאראבוני השביעית לעלות. כן השביעית בליגת המשנה עולה ליגה בזמן שהשישית בליגה הבכירה יורדת, סה”כ הגיוני.

על פי המסתמן, שום תוכנית הבראה רצינית לא נראת באופק לכדורגל הארמני, הבעיה הגדולה הייתה ונשארה כסף במדינה הלא כל כך עשירה בלשון המעטה והעם הארמני צריך בהחלט למסגר מצבים כמו שהיו ביום רביעי בערב אז הנריק מחיטראיאן העלה את מנצ’סטר יונייטד ל-2:0 מול אייאקס בגמר הליגה האירופית, כי הפעם הבאה שכדורגלן ארמני יגיע למעמד הזה אחרי שגדל בליגה המקומית תהיה עוד הרבה זמן, הרבה מאוד, בינתיים כל הכשרונות בורחים כבר בגיל 16 לצרפת, הולנד, בלגיה, גרמניה ורוסיה במטרה למצוא לעצמם מקום להציל את הקריירה וכל מה שנותר למדינה הקטנה הזו הוא להתפלל, להתפלל לעתיד טוב יותר ולמשהו שיציל את המצב כי בקצב הזה אצטדיון הראזדן בירבאן שמכיל לא פחות מ-50 אלף מקומות, יישאר בגדר מיצג מוזיאוני של ספורט סובייטי ותו לא.

מחיטאריאן אחרי הזכייה בליגה האירופית השבוע, ייקח עוד הרבה זמן לרגעים כאלה (הטוויטר הרשמי של הנריק מחיטאריאן)

תגובה