כריס פול חוגג 32

כריסטופר עמנואל פול נולד ב6.5.1985 בלואיוויל צפון קרוליינה והתחיל לשחק בקבוצת הפוטבול של התיכון בו למד, ולמרות שהיה כשרוני במיוחד בכדורסל הוא התקשה להשתלב בקבוצת הכדורסל של התיכון כי הוא היה מאוד נמוך(רק 1.57 מ’) אבל אחיו סי ג’יי דווקא כיכב בקבוצה.

דווקא בשנה האחרונה בתיכון כריס השאיר את חותמו שהיה אחד המצטיינים של אותה העונה שכיכב עם ממוצעים של כ-31 נק’, 8 אס’, 6 חט’ ו5 ריב’ למשחק. והוביל את קבוצתו למאזן מטורף של 27 ניצחונות מול שלושה הפסדים בלבד, וזכה בתואר מר הכדורסל של צפון קרוליינה. במהלך אותו עונה היה לו רגע מרגש בו סבא שלו נרצח ע”י חמישה נערים שגנבו ממנו את הארנק שלו וכריס עלה לשחק מספר ימים לאחר הרצח והחליט לקלוע נקודה על כל שנה של סבו, מה שאומר הוא קלע 61 נק’, ועוד דאג לזה שהוא לא יעבור את המספר כשבסל האחרון בוצעה עליו גם עבירה והוא פשוט החטיא בכוונה את זריקת העונשין כדי שהוא יישאר על הנק’ אותן רצה.

כריס פול במדי קבוצת המכללות (ארכיון של הקליפרס)

מהתיכון כריס עבר ללמוד באוניברסיטת וייק פורסט שבצפון קרוליינה והחל לשחק בקבוצת של האוניברסיטה ששיחקה בליגת ה-ACC, חטיבת החוף האטלנטי של ה-NCAA. כבר בעונת הפרשמן כריס היה שחקן מפתח של הקבוצה הוא שיחק הכי הרבה דקות בקבוצה מכל השחקנים והיה לשחקן המוביל באס’ והשלישי בטיבו ב-ACC עם כ-6 אס’ למשחק. בנוסף הוא היה הקלע השני בטיבו בחטיבה עם כ-15 נק’ למשחק והחוטף הכי טוב עם כ-4 חט’ למשחק. הוא הגיע עם הקבוצה עד שמינית הגמר של ליגת המכללות וזכה להיכנס לחמישיית ההגנה הכי טובה בחטיבה ולחמישיית הפרשמנים הכי טובים בחטיבה.

גם בעונת הסופומור הוא המשיך להצטיין, כאחרי 13 משחקים הוא הוביל את הקבוצה ל-12 ניצחונות ולאורך העונה הוא היה עם המוסר המצטיין עם כ-7 אס’ למשחק. בנוסף הוא היה שוב החוטף המצטיין בחטיבה ושלישי ב-NCAA עם כ-3.5 חט’ למשחק. במשחק האחרון של הליגה הסדירה פול קיבל השעייה לאחר שפול תקף את אחד משחקני היריבה ולכן נבצר ממנו לשחק בסיבוב הראשון של טורניר החטיבה, במשחק השני פול הביא משחק מצויין כשקלע 22 נק’ וחילק עוד 9 אס’ אך לצערו הקבוצה הפסידה בהארכה 111-105 לאוניברסיטת מערב וירג’יניה.

לאחר שנתיים פול ניסה את מזלו בדראפט של ה-NBA ונבחר רביעי ע”י הניו-אורלינס הורנטס, בעונתו הראשונה הוא היה לרוקי החמישי בתולדות הליגה שזוכה בתואר הרוקי המצטיין של המערב בכל אחד מחודשי הליגה. הוא היה השחקן השנה הראשונה שקלע הכי הרבה, מסר הכי הרבה אס’, חטף הכי הרבה וקיבל את הכי הרבה דקות. בנוסף הוא סיים שני משחקים עם טריפל-דאבל את העונה הוא סיים עם כ-17 נק’ למשחק (שני בקבוצה), הוביל את הקבוצה עם כ-8 אס’ למשחק, והיה השלישי בטיבו בליגה בחטיפות עם ממוצע של כ-3 חט’ למשחק. הוא נבחר לרוקי השנה וכמובן נבחר לחמישיית הרוקיז של השנה.

כריס פול במדי ניו אורלינס (New York Daily)

את עונתו השנייה החל פול מצויין אך באמצע העונה הוא נפצע והחסיר 18 משחקים, את העונה הוא סיים עם מאזן של כ-18 נק’ וכ-9 אס’. בנוסף במשחק האולטראס בין השנה הראשונה לשנייה של הרוקיז הוא שבר שני שיאים של משחק הראווה כשחילק 17 אס’ וחטף 9 כדורים אך בסוף העונה הקבוצה לא הצליחה להשתחל לפלייאוף.

לאט לאט עם השנים פול הצליח להפוך לשחקן מפתח של הקבוצה ובין היתר בעונת 2007/2008 הוא הוביל את המועדון למאזן הכי טוב בתולדותיה של 56 ניצחונות ו26 הפסדים והגיע עם הקבוצה לפלייאוף לראשונה בקריירה שלו בנוסף הוא היה לשחקן הראשון שבשני משחקי פלייאוף ראשונים קולע יותר מ-30 נק’ ומחלק יותר מ10 אס’.

פול המשיך את היכולת הטובה במדי הניו-אורלינס למרות פציעות רבות ולאחר 6 עונות בשנת 2012 הוא עבר ללוס-אנג’לס קליפרס בטרייד וכבר במשחק הבכורה שלו במדי הקליפרס הוא קלע 20 נק’ וחילק 9 אס’, את העונה הוא סיים ממוצע של כ-20 נק’ וכ-10 אס’. והיה בין היתר לשחקן הראשון של הקבוצה מאז 1964 שנבחר לחמישיית העונה.

כריס פול בקבוצתו הנוכחית הקליפרס (NBA)

במדי הקליפרס פול המשיך להצטיין אך לצערו ולצער הקבוצה עדיין חסר משהו. כריס אומנם מייצר ממוצעים דומים כל שנה ולא יורד מה-20 נק’ ממוצע וכ-10 אס’ לעונה אבל עדיין משהו לא זורם לקבוצה והם לא מצליחים להגיע לשלבים הגבוהים בפלייאוף. כריס ביחד עם בלייק גריפין לא מצליחים לסחוף את כל הקבוצה למרות שהם שחקנים שמסוגלים לכך אך זה נראה שמשהו שם לא דופק.

אולי הקליפרס צריכה להביא עוד שחקן שהצטרף לשני אלו וביחד הם ירימו את הקבוצה למעלה, בכל מקרה זה נראה כרגע שכריס ובלייק ימשיכו בממוצעים שלהם וביכולת שלהם אבל זה לא יוביל לשום מקום

תגובה