התקווה האולימפית

פעם בארבע שנים הפרפרים בבטן חוזרים כאשר אירופה הספורט העתיק בעולם מגיע, האולימפיאדה!

לראשונה גם תצא מישראל משלחת ענקית עם תקוות לא קטנות שאולי השנה נצליח להביא הישגים משמעותיים בתחרות ואולי אפילו איזה מדליה או שתיים.

 

הרבה תקוות יש לנו מנבחרת הג'ודו שתצא השנה עם ייצוג גדול של 7 מתחרים, 3 גברים ו4 נשים.

את הגברים ייצגו שגיא מוקי, אורי ששון וגולן פולק.

אצל הנשים יתחרו ירדן ג'רבי, גילי כהן, לינדה בולדר ושירה ראשוני.

 

כל הג'ודוקאים הגברים יהיו מדורגים בתחרות, דבר שאמור להקנות להם יריבים יחסית קלים עד שלב רבע הגמר, כאשר מי שיוביל את הדירוג הישראלי יהיה שגיא מוקי. אצל הנשים רק ירדן ג'רבי תהיה מדורגת ואמורה לקבל יריבות נוחות עד לרגע הגמר.

באולימפיאדה הקרובה אמנם תתחרה ישראלית שמינית במספר על מזרון הג'ודו, אליס שלזינגר, אך היא תעשה זאת עבור נבחרת בריטניה ואף עשויה לפגוש מתמודדת מהמשלחת הישראלית מולה.

הישראלית השמינית. שלזינגר תתחרה תחת דגל בריטניה (איגוד הג׳ודו העולמי)
הישראלית השמינית. שלזינגר תתחרה תחת דגל בריטניה (איגוד הג׳ודו העולמי)

 

ענף הג'ודו בישראל סיפק לנו תמיד הישגים בתחרויות האירופיות והציג ספורטאים נפלאים כמו אורן סמדג'ה (שהשיג בברצלונה 1992 מדליית ארד וכיום משמש מאמן הראשי של הנבחרת), אריק זאבי הנפלא וכמובן את יעל ארד, אשר מחזיקה בהישג השיא של נבחרת הג'ודו שלנו עם מדלית כסף אולימפית בברצלונה 1992 (הפעם הראשונה שג'ודו נשים הוכר כענף אולימפי).

הביא הרבה כבוד ומודעות לענף, זאבי (איכוד הג׳ודו העולמי)
הביא הרבה כבוד ומודעות לענף, זאבי (איכוד הג׳ודו העולמי)

גם בשנים האחרונות אנחנו ממשיכים לראות יכולות והישגים של הג'ודקאים שלנו בתחרויות השונות, אך הישגים אולימפיים כבר מזמן לא זכינו לראות. עד היום נשלחו 18 ג'ודקאים ל8 אוליפיאדות ואולי דווקא מהמשלחת הכי גדולה שהייתה לנו נזכה לראות גם שחזורים של הצלחות ותמונות מהפודיום בריו.

 

הוועד האולימפי בישראל הוא הגוף שאמור לעזור לכל הספורטאים ששואפים להגיע ולהצליח באולימפיאדה, אך זה לא סוד שכבר שנים התקצוב של הוועד אינו מספיק ולעתים רבות ספורטאים רבים נאלצים לממן בעצמם הגעה לתחרויות (שרובן נערכות בחו"ל), אימונים אישיים והכוונה נכונה, דבר אשר פוגע לא פעם ולא פעמיים ביכולת של הספורטאים להתקדם ולהגיע למקומות הגבוהים והראויים להם.

כנראה שחוסר ההצלחה בשנים האחרונות, הוא זה שהוביל את הנהלת הוועד האולימפי להודיע בדצמבר 2015 על עלייה של 10% בתקציב, העמדתו על 20 מיליון שקלים ועיקרו הופנה לספורט הישגי עם הפנים לריו, לקידום הרעיון האולימפי ופרוייקט האולימפיזם להטמעת ערכי המצוינות, הכבוד והידידות בקרב בני הנוער בכל המגזרים.

בסעיף ההכנסות קיימת עליה משמעותית בגיוס חסויות מסחריות לטובת משלחת ישראל לריו 2016 ולטובת הספורטאים, חברי הסגל האולימפי לריו.

 

העלת התקציב וחיפוש חסויות מסחריות שיעזרו למשלחת בריו זה מעולה ויפה, אך ממי אנחנו בעצם מצפים שיביא את המדליה בברזיל?

כנראה שהשמות שקפצו לכם לראש הם שגיא מוקי וירדן ג'רבי והם משני הג'ודקאים האלו בהחלט רף הציפיות הוא הכי גבוה.

אז מי הם בעצם שני המתחרים המובילים שלנו? בואו נכיר אותם קצת.

 

שגיא מוקי

 

שגיא מוקי נולד ב17 במאי 1992 והחל להתאמן בג'ודו כבר בגיל 4, תחת אורן סמדג'ה, שמשמש כמאמנו האישי עד היום.

מוקי, כיום בן 24, מתחרה בקטגורית משקל קל (עד 73 ק"ג), מחזיק בתואר אלוף אירופה בג'ודו בשנת  2015ונכון למאי 2016 מדורג רביעי בעולם.

בשנת  2012 זכה בשתי מדליות ארד בטורנירים במסגרת הסבב העולמי, במדריד  ובליסבון. באותה שנה זכה לראשונה באליפות ישראל במשקל עד 81 ק"ג. באליפות אירופה שנערכה בבודפשט בשנת 2013  סיים במקום השביעי, וכן שמר על תוארו כאלוף ישראל. באליפות העולם שנערכה באותה שנה בריו הוא הודח בסיבוב השלישי.

בשנת 2014  זכה בשני טורנירי גראנד-סלאם, הראשון בבאקו והשני בהאוונה, ובשניים אחרים זכה במדליות כסף. הישגים אלו העלו אותו למקום השני בדירוג העולמי. עם זאת, באליפויות העולם ואירופה שנערכו באותה שנה הצליח פחות – הוא הודח בסיבוב השני באליפות העולם שנערכה בצ'ליאבינסק  ובשמינית הגמר באליפות אירופה שנערכה במונפלייה. באליפות ישראל שנערכה באותה שנה מוקי הודח במפתיע בסיבוב הראשון.

בשנת 2015 זכה במדליית ארד בטורניר גראנד סלאם דיסלדורף, וגראנד סלאם זגרב, וכן הוזמן לראשונה לטורניר המאסטרס ברבאט, בו סיים במקום השביעי. באליפות אירופה שנערכה באותה השנה במסגרת המשחקים האירופיים בבאקו זכה במדליית הזהב והוכתר כאלוף אירופה. באליפות העולם שנערכה באותה שנה באסטנה סיים במקום השביעי.

ב-17 באוקטובר 2015, זכה במדליית הארד בטורניר גראנד סלאם פריז לאחר שניצח את שאוי סון מסין בקרב על הארד.  ב-31 באוקטובר 2015 זכה במדליית הארד בגראנד סלאם באבו דאבי לאחר שניצח בקרב על המדליה את דירק ואן טיכלט. זו מדליית הארד הרביעית שזכה בטורנירי גראנד סלאם באותה שנה.

תקווה למדליה, שגיא מוקי (איגוד הג׳ודו)
תקווה למדליה, שגיא מוקי (איגוד הג׳ודו)

 

 

ירדן ג'רבי

 

ירדן ג'רבי נולדה ב-8 ביולי 1989 היא ג'ודוקא ישראלית,  אלופת העולם בשנת 2013 סגנית אלופת העולם (2014), סגנית אלופת אירופה בשנת 2012, בעלת שתי מדליות ארד באליפות אירופה ושמונה פעמים אלופת ישראל (2009-2007, 2015-2011). בחודש מאי 2013 הגיע למקום הראשון בדירוג העולמי ושמרה עליו תקופה ארוכה. נכון למאי 2016 מדורגת רביעית.

החלה להתאמן כבר בגיל 6. הוריה הקפידו להסיע אותה למכון וינגייט לאימונים ותמכו בה כלכלית על ידי מימון חלק מנסיעותיה לתחרויות בינלאומיות בחו"ל כנציגת נבחרת ישראל. כיום, היא מתאמנת במועדון מיטב נתניה, ובמכון וינגייט בהדרכתו של שני הרשקו, שמשמשת גם כמאמנת נבחרת ישראל לנשים.

בשנת 2008 זכתה בהישג המשמעותי הראשון שלה, מדליית ארד באליפות אירופה עד גיל 20. באליפות העולם שנערכה בצרפת באוגוסט  2011הודחה ג'רבי בשלב שמינית הגמר ולא נכללה במשלחת הישראלית ל אולימפיאדת לונדון 2012, זכות שנפלה בחיקה של יריבתה דאז, אליס שלזינגר שכיום מייצגת את בריטניה.

 

 

לסיכום, כאשר המשחקים קרבים ובאים בצעדי ענק, בהחלט אפשר לקוות להצלחתה של כל המשלחת הישראלית שלנו ובהחלט אפשר לתלות תקוות בג'ודקאים שלנו, אשר מדורגים גבוה בדירוג העולמי וכבר הוכיחו את עצמם בעבר, להתעלות על עצמם ואולי לשמח מדינה שלמה עם מדליה אולימפית.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אולי יענייך אותך גם

רגע לפני שאתם הולכים

אנחנו שמחים שקראת את הכתבה הזו, ומקווים שהיא עניינה אותך. אנחנו ב-JSPORT משקיעים מאמצים רבים כדי להביא לכם את התוכן האיכותי, האמין והכי מהר. אין מאחורינו טייקונים ובעלי עניין, אנחנו עובדים קשה כדי להביא לכם את התוכן הכי איכותי שיש בלי שום אינטרסים. כל שיש לנו הוא את הגולשים, אתם, שמחזיקים אותנו בתרומות שלכם. אז אם אהבתם את התכנים שלנו, נשמח אם תשקלו להצטרף אלינו ולתמוך בנו בהמשך הפעילות.
[give_form id="105984"]

מערכת jsport עושה מאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו ולהעניק להם קרדיט בולט והוגן, אולם יתכנו מקרים שבהם לא ניתן לאתר את המקור או שזהותו אינה ידועה, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות אלינו בכתובת המייל  [email protected]

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר.