13 מספר מזל

כמעט כל אוהד כדורגל מזהה את שמו של רונאלדו נזאריו, מלך המונדיאל של 2002 ושיאן שערי המונדיאל בכל הזמנים בין 2006 ל-2014 עם 15 בסך הכל. אולי מעט פחות מוכר קלוזה, המלך הנוכחי של שערי המונדיאל, שהציב את הרף על 16 שערים בארבעה מונדיאלים אחרי שזכה עם גרמניה במונדיאל 2014. גם את מלך השערים הקודם, גרד מולר שקבע רף של 14 שערים בשיא שנמשך 32 שנה, מכירים לא מעט חובבים של הענף. אבל שם אחד שכמעט ונשכח הוא ז'וסט פונטיין, מי שכבש 13. רונאלדו כבש שמונה שערים במונדיאל שבו הוליך את ברזיל לזכייה, כשלצידו כיכב הפנומן מספר 10, ריוואלדו. נשמע כמו שיא עולמי, לא? בטח אם נשווה למלך השערים של המונדיאל האחרון, חאמס רודריגז, שזכה בנעל הזהב של המונדיאל עבור ששת שעריו. האמת שמולר, שקבע את שיאו בשני טורנירים בלבד, כבש שניים יותר מרונאלדו כשגרמניה הניפה את גביע העולם ב-1974, אחרי ניצחון על הולנד של קרויף. אבל המלך הבלתי מעורער של טורניר גביע עולם בודד הוא ז'וסט פונטיין. במונדיאל 1958 כבש החלוץ הצרפתי 13 שערים ב-6 משחקים, יותר מכל שחקן אחר בכל טורנירי גביעי העולם.

פונטיין, שיא ענק. אבל השחקן פחות מוכר כיום (גארדיאן)
פונטיין, שיא ענק. אבל השחקן פחות מוכר כיום (גארדיאן)

פונטיין הוא אגדה צרפתית, אבל כמו אגדות רבות של הטריקולור הוא דווקא בן למשפחת פליטים. ז'וסט נולד במרוקו, בעיר מרקש ב-18 באוגוסט 1933. בן לאם ספרדייה, הוא ניחן בגנים ייחודיים שיעשו אותו בהמשך לנער כישרוני במיוחד. בהמשך עברה המשפחה לקזבלנקה, שם התקבל ללימודים במוסד הטוב ביותר במדינה – "ליסי ליוטה". בקזבלנקה גם החל לשחק כדורגל. בגיל 16 עשה את הבכורה בקבוצת "יו אס אם קזבלנקה". הוא שיחק בקבוצת ביכוריו בין 1950 ל-1953 וזכה עימה באליפות מרוקו ובאליפות צפון אפריקה בשנת 1952. מאחר ומרוקו הייתה תחת שליטה קולוניאלית של צרפת מתחילת המאה ה-20 ועד ל-1956, הייתה גם הליגה המרוקנית תחת ההנהלה של ממשלת צרפת. הליגה פורקה לבסוף ב-1956, עם קבלת העצמאות של מרוקו. אבל עוד לפני כן עזב ז'וסטין את הליגה החובבנית במרוקו ועבר לשחק בניס הצרפתית ב-1953. זאת אחרי שכבש 62 שערים ב-48 הופעות במדי יו אס אם.

באותה שנה זומן פונטיין למשחק בכורה עבור הנבחרת הלאומית, וכבש שלושער במשחק מוקדמות גביע העולם 1954. בניס הוא הפך לכוכב גדול, וזכה עם הקבוצה בגביע בעונתו הראשונה, וב-1955/56 זכה באליפות צרפת. באותה שנה הגיעה סטאד ריימס לגמר גביע אירופה הראשון אי פעם, בהנהגתו של הפליימייקר ריימונד קופה, שם הפסידה לריאל מדריד. קופה עזב ליריבה הספרדית לקראת העונה הבאה, ופונטיין הגיע כדי למלא את הנעליים הגדולות בהתקפה. גם בקבוצה המעוטרת ביותר בצרפת של שנות החמישים לא התקשה פונטיין בן ה-23 להטביע חותם. עד מהרה הפך מספר 9 החדש של ריימס למלך השערים והשחקן הטוב ביותר בקבוצה, כשב-1957/58 השיג דאבל צרפתי עם ריימס, תוך שהוא מבקיע 34 פעמים ב-26 משחקים.

אחרי שלא שיחק בנבחרת מעל 3 שנים, הוזמן פונטיין לככב יחד עם קופה ושאר שחקני דור הזהב הצרפתי בגביע העולם 1958 שנערך בשוודיה. ריימס סיפקה לטריקולור רבים מכוכביה במונדיאל זה; רוז'ה מארש, ז'אן וינסנט, ארמונד פאברונה, דומיניק קלונה, רוז'ר פיאנטוני, הקפטן רובר ז'ונקה וקופה היו כולם שחקני ריימס (קופה עבר מריימס ב-1956 וחזר אליה מריאל אחרי שלושה גביעי אירופה ב-1959, שם גם החל וגם סיים את הקריירה). קופה, שעדיין לא שיחק עם פונטיין, יהיה כוכב הנבחרת במונדיאל, אבל רק כינור שני במעמד זה לצד החלוץ האגדי. כבר בשלב הראשון כבש פונטיין שישה שערים. במשחק הפתיחה לבדו כבש שלושער לרשת של פרגוואי. ברבע הגמר כבש צמד לרשתה של צפון אירלנד וצרפת ניצחה 4-0. אבל ההגרלה והגורל גרמו לכך ששלב חצי הגמר יהיה סוף הדרך עבור פונטיין והטריקולור המוכשרת.

פלה היה פשוט יותר מידי עבור צרפת החסרה (eveningtimes)
פלה היה פשוט יותר מידי עבור צרפת החסרה (eveningtimes)

ברזיל עמדה בתווך, בה שיחקה סוללת כוכבים שבראשה הגאון גארניצ'ה ופלה בן ה-17, שהתגלה על הבמה הזו לכל העולם. ברזיל עלתה ליתרון אחרי 2 דקות בלבד ומי אם לא פונטיין השווה בדקה ה-9. אבל הכדורגל הוא משחק אכזרי. המגן והקפטן ז'ונקה שבר את רגלו אחרי כניסה של ואוה הברזילאי בדקה ה-36. היות ולא היו חילופים באותו טורניר, צרפת נאלצה להישאר מחצית שלמה בעשרה שחקנים בלבד. 1-1 אמנם נשמר עד ההפסקה, ופונטיין הוסט לאגף עד לסיום המשחק, אבל שלושער של פלה העלה את ברזיל לגמר בו תשיג זכיית בכורה בגביע העולמי. פונטיין כבש עד כה 9 שערים, וכדי לשבור את השיא ההונגרי במונדיאל יחיד שעמד על 11 רק 4 שנים קודם לכן, היה עליו למצוא את הרשת שלוש פעמים נוספות. "באותם הזמנים לא חשבו על זכייה בפרס על מקום ראשון בכיבוש שערים", אמר פונטיין. אבל זה לא שינה הרבה, כי במשחק על המקום השלישי כבש רביעייה לרשת של אלופת העולם, בהפסד של מערב גרמניה 6-3 לצרפת וקבע שיא חדש – 13 שערים בטורניר בודד.

פונטיין המבוגר עם החולצה מספר 13, כמניין שעריו בטורניר 1958 (cdusport)
פונטיין המבוגר עם החולצה מספר 13, כמניין שעריו בטורניר 1958 (cdusport)

זכייה במקום שלישי הייתה הישג שיא עבור הנבחרת הצרפתית, הישג שיחזור רק פעם אחת ב-1986 עד שתאפיל עליו הזכייה בתואר ב-1998. פונטיין כבש בכל ששת המשחקים בטורניר, לפחות שער אחד במשחק. למרות שלא זכתה בתואר, קיבלה צרפת את השיא של פונטיין, 13 שערים בטורניר אחד. שיא זה רשום בספר השיאים של גינס, והפך את פונטיין לשם דבר באירופה. הוא הגיע למקום השלישי בפרס כדור הזהב 1958, וקופה ששיחק בריאל קיבל את הפרס. פונטיין הוא עדיין מקום חמישי בכיבוש שערים בנבחרת הצרפתית, וכבש 30 שערים ב-21 הופעות. מלך השערים הנרי כבש 51 שערים ב-123 הופעות. עם ממוצע של 1.4 שערים למשחק, פונטיין היה מגיע ל-175 שערים באותו מספר הופעות. זה היה מציבו כשיאן השערים של כל הנבחרות בעולם. מה שזכור ביותר מהקריירה הענפה של החלוץ הצרפתי הוא ללא ספק השיא של 13 השערים במונדיאל 1958. "את השיא שלי אי אפשר לשבור", אמר פונטיין. הוא ככל הנראה גם צודק.

עם נעל הזהב הכי יוקרתית בהיסטוריה של מונדיאל 1958 - 13 שערים (ספר השיאים של גינס)
עם נעל הזהב הכי יוקרתית בהיסטוריה של מונדיאל 1958 – 13 שערים (ספר השיאים של גינס)

את היכולת האדירה שלו עתיד פונטיין להציג גם במפעל השני הכי גדול אחרי גביע העולם, גביע אירופה לאלופות. פונטיין כבש רביעייה במשחק הבכורה בטורניר נגד ארדס. הוא המשיך להציג יכולת אדירה והיה מלך השערים של הטורניר עם עשרה. אחרי הפסד בחוץ לסטנדרד ליאז' 2-0 ניצחה ריימס 3-0 בבית. פונטיין כבש צמד, אחד מהם שער העלייה בדקה ה-88. בחצי הגמר לא כבש אבל היה חלק מהניצחון של קבוצתו, שזכתה לשחזר את הגמר מ-1955/56 ופגשה שוב את ריאל מדריד. הפעם קופה, הכוכב הצרפתי בן הבית בריימס, היה בצד השני והמנצח של המתרס. ריימס נגזלה מהסיכוי להיות אלופת אירופה. היא אף הפכה ללוזרית הגדולה של גביע האלופות לדורותיו אחרי שהייתה ליחידה שהעפילה לשני גמרים ללא זכייה, עד שבאה אתלטיקו מדריד וקטפה ממנה את התואר עם שלושה גמרים ללא אף ניצחון.

פונטיין תמיד הגיע קרוב אל השוקת, אבל מעולם לא זכה לשתות ממנה. אחרי שקופה סיים את ההרפתקה במדריד וחבר אל פונטיין, השלים ז'וסט פונטיין עוד שתי אליפויות מקומיות ב-1959/60 וב-1961/62 אך לרוע המזל שבר את רגלו וסיים את הקריירה כשהוא בן 27 בלבד. פונטיין היה חלוץ קטלני. הוא היה חיית רחבה, והייתה לו טכניקה מושלמת וזריזות מחשבה ורגליים. בקריירה בת 10 שנים ומחצה כבש הצרפתי-מרוקני 280 שערים ב-311 הופעות. לו היה ממשיך לשחק היה מגיע לשער ה-500 בקריירה. פונטיין אימן לתקופה קצרה את נבחרת צרפת אחרי שתלה את נעליו. אחר כך אימן את פריז סן ז'רמן הצעירה, ושינה לעד את ההיסטוריה של הכדורגל הצרפתי כשהעלה אותה לליגה הראשונה. בנוסף אימן את טולוז ואת נבחרת מרוקו. פונטיין נבחר לרשימת 125 השחקנים החיים הגדולים של פלה, ל-100 הגדולים של פיפ"א ובכנס חגיגות ה-50 שנים לגביע אירופה לאלופות קיבל פונטיין מההתאחדות הצרפתית את מדליית הכבוד עבור בחירתו כשחקן הצרפתי הטוב ביותר ב-50 השנים האחרונות. אגדה אמיתית.

 

אי אפשר לעצור את ז'וסט פונטיין בלי לשבור לו את הרגל.. (פיפ"א)
אי אפשר לעצור את ז'וסט פונטיין בלי לשבור לו את הרגל.. (פיפ"א)
גם פלה בחר אותו בין 125 השחקנים הטובים ביותר שלו (ladepeche)
גם פלה בחר אותו בין 125 השחקנים הטובים ביותר שלו (ladepeche)

בלעדיו: קבוצתו של פונטיין סטאד ריימס חיכתה שנתיים בלבד כדי לסיים את עונת 1963/4 במקום ה-17 ולהתרסק אל עבר הליגה השנייה. במישור הבינ"ל הנבחרת הצרפתית עפה במונדיאל 1954 כבר בשלב הבתים; פונטיין כבר כבש במדי הנבחרת אך לא זומן לטורניר זה. במונדיאל שאחרי הפרישה הלא מתוכננת שלו צרפת כלל לא הופיעה. ולכן המשקל שלו הן בנבחרת והן בקבוצה היה אדיר. ז'וסט פונטיין הוא ללא ספק אחד החלוצים הגדולים בכל הזמנים.

מדוע לא זוכרים את שיאן השערים במונדיאל אחד:  דבר ראשון, השיא שלו לא הביא הצלחה לנבחרת, וזאת בשונה מכל יורשיו. שלושת השיאנים הבאים כבשו את השערים שהביאו לנבחרת שלהם את גביע העולם; פונטיין הביא רק את המקום השלישי. בנוסף, פונטיין לא זכה בגביע אירופה. ייתכן שבשיתוף פעולה עם קופה היו יכולים הצמד להוביל את הקבוצה לזכייה ההיסטורית, אבל זה לא קרה. בסופו של דבר נשאר פונטיין ללא הישג בולט בקריירה בעידן בו המשחקים עדיין לא צולמו על בסיס קבוע. קשה לזכור שחקן כלשהו בין כל השמות הגדולים של תקופתו – פושקאש, די סטפאנו וכמובן פלה; כולם העפילו על הצלחותיו. אבל את השיא האדיר והעל אנושי שלו אף אחד לא ייקח ממנו. ולמורשת  שהעניק לאומה הצרפתית, שעל כתפי הזיכרון הזה זכתה בהמשך בתארים, אין תאריך תפוגה.

אחרי הפרישה:  פונטיין בן ה-82 גר בטולוז, משחק הרבה קלפים ורואה לא מעט כדורגל איכותי מהליגות הבכירות באירופה. הוא נהנה מהחיים.

 

ז'וסט פונטיין, 2016 (ויקיפדיה)
ז'וסט פונטיין, 2016 (ויקיפדיה)

הידעת? ז'וסט פונטיין, כמו כל שחקן אחר בנבחרת הצרפתית, הגיע לטורניר גביע העולם 1958 עם זוג נעליים בודד. באחד האימונים אחת הנעליים שלו נקרעה. "לא היה לנו יותר מזוג אחד לכל שחקן", מספר פונטיין. "גם לא היה לנו ספונסר לבקש ממנו זוג חדש. למרבה המזל חבר שלי מהנבחרת היה עם זוג נעליים במידה כמעט זהה לשלי. אחרי שהן עזרו לי לכבוש שלושה עשר שערים החזרתי לו אותן; אני יכול להודות לו על כך שזוג נעליים שיחק עם שני ראשים במקום אחד".

אולי יענייך אותך גם

רגע לפני שאתם הולכים

אנחנו שמחים שקראת את הכתבה הזו, ומקווים שהיא עניינה אותך. אנחנו ב-JSPORT משקיעים מאמצים רבים כדי להביא לכם את התוכן האיכותי, האמין והכי מהר. אין מאחורינו טייקונים ובעלי עניין, אנחנו עובדים קשה כדי להביא לכם את התוכן הכי איכותי שיש בלי שום אינטרסים. כל שיש לנו הוא את הגולשים, אתם, שמחזיקים אותנו בתרומות שלכם. אז אם אהבתם את התכנים שלנו, נשמח אם תשקלו להצטרף אלינו ולתמוך בנו בהמשך הפעילות.
[give_form id="105984"]

מערכת jsport עושה מאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו ולהעניק להם קרדיט בולט והוגן, אולם יתכנו מקרים שבהם לא ניתן לאתר את המקור או שזהותו אינה ידועה, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות אלינו בכתובת המייל  [email protected]

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר.