118 שנים לביאנקוצ'לסטי

ביום רביעי האחרון ציינה לאציו רגע מרגש עבורה, הקבוצה קיימת כבר 118 שנים! המועדון האיטלקי עבר שנים רבות עם הרבה אירועים, טובים יותר וטובים פחות. אז בואו נתחיל מההתחלה של המועדון מרומא. למעשה מועדון הכדורגל הוקם רק בשנת 1902, כלומר לפני שהתעסק בתחום הכדורגל המועדון התעסק בעיקר בתחומי האתלטיקה משם גם נלקח הצבע התכול העמוק והלבן הטהור כמו בדגל יוון שחידשה את האולימפיאדה. השם לאציו נלקח מהמילה הלטינית Latium, שמשמעותה רחב, מתוך כוונת המקימים לסמל משהו שכולל את רומא, אך אינו מוגבל לרומא (לאציו היא גם שם המחוז בו רומא שוכנת).

הכניסה לעולם הכדורגל

עד שנת 1913 המועדון לא השתתף בליגה מסודרת, אמנם  הם הגיעו לדו-קרב הארצי מספר פעמים אבל כשלו, לרוב הושפלו כמו ה-9-1 המצטבר נגד קזלה ב-1914 ו-6-1 נגד ג'נובה בשנת 1893 ו-1923. משנת 1913 עד מלחמת העולם השנייה (1939) המועדון האיטלקי התחרה בסריה א' (הליגה הראשונה באיטליה), אבל לא הצליח לזכות באליפות, הישג השיא היה בשנת 1937 כשהגיעו למקום השני, רק שלוש נקודות מהזוכה בולוניה. אחרי המלחמה המועדון האיטלקי דעך בליגה בניגוד מוחלט לגביע בו זכה בשנת 1958. אחרי שנים לא קלות בכדורגל האליפות הראשונה הגיעה בשנת 1974.

לאציו בשנת 1913 (laziowiki)

השנים הטובות של לאציו

עם הצטרפותו של סרג'יו קרניוטי שהיה מוכן להשקיע הרבה זמן וכסף, המועדון האיטלקי צמח והראה שנים יפות בכדורגל האיטלקי, כאשר בשנת 1993 לאציו סיימה חמישית בסרייה א', רביעית ב-1994, שנייה ב-1995, שלישית ב-1996, ורביעית פעם נוספת ב-1997, לפני זכייתה באליפות בפעם השנייה, בשנת 2000. כמו כן, המועדון זכה בגביע האיטלקי בשנים 1998, 2000 ו-2004 וכן בגביע המחזיקות של אופ"א בשנת 1999.

האליפות של לאציו בשנת 2000 (goal)

הבעיות הכלכליות

בשנת 2004 המשקיע קראניוטי וחברת המזון הבינלאומית שלו, צ'יריו, התפרקה ונקלעה לקשיים כלכליים. עקב זאת המועדון נוהל על ידי מפרק מטעם הבנק ונמכר לבעלים שעד היום מנהל את הקבוצה, קלאודיו לוטיטו. עקב העובדה שהקבוצה נקלעה לקשיים כלכליים השחקנים הבולטים בקבוצה נמכרו כדי לכסות על החובות, אבל כוכב לאציו לשעבר בן ה-36, פאולו די קאניו הסכים להצטרף לקבוצתו האהובה לקדנציה נוספת, בעודו מוותר על חוזה מפתה הרבה יותר מטעם קבוצתו הקודמת, צ'רלטון אתלטיק.

עונת השחיתות

בתום עונת 2005/2006, לאחר חשיפת פרשות השוחד והשחיתות בליגה האיטלקית, נגזר דינה של לאציו לרדת לסרייה ב' יחד עם יובנטוס ופיורנטינה ולספוג הפחתה של 7 נקודות. בנוסף נשלל מלאציו הכרטיס לגביע אופ"א. אולם לאחר ערעור שבה לאציו לליגה הבכירה, אך עם הפחתה של 11 נקודות. אחרי ערעור נוסף שנערך מספר חודשים מפתיחת עונת 2006/2007 הוחזרו ללאציו 8 נקודות כך שבדיעבד הופחתו ללאציו 3 נקודות. בתום העונה לאציו סיימה במקום השלישי.

הדרבי הרומאי

הדרבי בין לאציו לרומא הוא דרבי קשוח, הרבה מקרי אלימות נרשמו בו, כאשר אחד המפורסמים מביניהם התרחש בעונת 2003, אירוע חסר תקדים קרה כאשר ה"אולטראס" של א. ס. רומא גרמו לעצירת המשחק ודחייתו לאחר, שהופצו שמועות כוזבות על כך שילד נהרג על ידי המשטרה זמן קצר לפני המשחק.

קרב בדרבי (indianaexpress)

האוהדים האנטישמים והקשר לישראל

חלק מאוהדי לאציו מזוהה עם תנועות לאומניות ופאשיסטיות, ואוהדיה גורמים לעיתים לפרובוקציות, על ידי קריאות ומחוות שמזהות עם זרמים לאומניים וימניים באיטליה. המקרה האנטישמי שקרה בשנת 2017, סחף עימו הרבה להט בעולם, ובספורט בפרט. היציע הצפוני, בו יושבים האולטראס של לאציו, נסגר לכמה משחקים משום שהתפרעו במשחק הבית נגד ססאולו. לכן, במשחק נגד קליארי הם ישבו ביציע הדרומי, בו יושבים במשחקיה של רומא האולטראס של רומא. אוהדי לאציו ניצלו את ההזדמנות כדי להשאיר "מזכרות" ליריביהם העירוניים, הם הדביקו מדבקות של אנה פרנק במדי רומא ביציע. הם טענו שהדבר לגיטימי ולא מרמז על אנטישמיות, אלא על העובדה שרומא היא הקבוצה אותה אוהדים יהודי העיר. לאוהדי לאציו המקרה לא הספיק והם החליטו לתלות שלטים של אנה פרנק במדים של רומא ברחבי העיר. השלטים נתלו על רמזורים, קירות, רחובות ועל עוד מקומות בעיר, ציבוריים יותר וציבוריים פחות.

התמונה של אנה פרנק (the 18)

הידיעה דחקה מהכותרות את העיסוק במשאל העם שנערך במדינה על הרחבת האוטונומיה של המחוזות ונטו ולומברדיה. נשיא המדינה סרג'יו מטרלה אמר שהרשויות ימצאו את האחראים למעשים ויעמידו אותם לדין, ראש הממשלה מתיאו רנצי קרא לקבוצת לאציו להופיע למשחק הבא של הקבוצה עם מגן דוד על החולצות. העיתון "לה רפובליקה" הגיב לאירוע במאמר מערכת ביקורתי. נשיא לאציו קלאודיו לוטיטו גינה את האירוע, הניח זר בכניסה לבית הכנסת הגדול ברומא, ובין השאר אמר שהקבוצה תשלח בכל שנה 200 צעירים לביקור לימודי במחנה הריכוז אושוויץ. אמנם לוטיטו הניח זר בבית הכנסת, אבל הנשיא הוקלט בדרכו למקום אומר: "הרב של בית הכנסת נמצא בניו יורק, הם לא רוצים אותנו שם. נלך לעשות את ההצגה הזאת". הידיעה כמובן פורסמה ולפי דיווח ב"לה רפוביקה" צעירי הקהילה היהודית שקראו את הידיעה הגיעו לבית הכנסת, זרקו לנהר את הזר שהניח לוטיטו ואמרו: "הוא ממשיך לחלל את זכרון השואה ועושה הצגות".

לוטיטו מניח את הזר בבית הכנסת (the gurdian)

מנהלי הליגה האיטלקית ביצעו מעשה, ובעקבות האירועים הוחלט כי קטע מיומנה של פרנק יוקרא לפני כל משחקי המחזור הקרוב בליגה האיטלקית. הסערה בעקבות פרשת חלוקת הסטיקרים של אנה פרנק לבושה במדי רומא על ידי האולטראס של לאציו המשיכה להסעיר את הכדורגל האיטלקי ושחקני אינטר חילקו את ספריו של הסופר האיטלקי-יהודי פרימו לוי "הזהו אדם" לילדים על כר הדשא לפני ה-2:3 על סמפדוריה. בספר מתוארות הזוועות שחוללו הנאצים במחנה ההשמדה אושוויץ. אירוע דומה התרחש בכל משחקי הליגה השנייה והשחקנים עמדו דקת דומיה בכל האצטדיונים. לא כולם קיבלו את המחווה בצורה יפה. האולטראס של קבוצת אסקולי הודיעו לפני המשחק מול ספציה שהם לא מוכנים להשתתף בטקס: "אנחנו לא רוצים להיות שותפים לתיאטרון של התקשורת האיטלקית. הם שוכחים את נפגעי רעידת האדמה ולא עשו מחווה כזאת עבור המתים שלנו". ההודעה פורסמה בדפי הפייסבוק של האולטראס ותוך שעה קיבלה 300 לייקים. חברי ארגון האולטראס אכן יצאו מהאצטדיון כאשר הטקס החל, אבל שאר האוהדים ביציעים מחאו כפיים למחווה. בבולוניה החליטו לשדרג את החלטת ההתאחדות וחילקו לאוהדים שהגיעו למשחק נגד לאציו תמונות של אנה פרנק במדי הרוסובולי. באופן אירוני ואפילו מעורר צמרמורת אוהדי לאציו ישבו ביציע של בולוניה על שם סן לוקה-ארפד וייס, מאמן יהודי-הונגרי שאימן בבולוניה ונספה בשואה במשרפות הגז באושוויץ. חלוקת הסטיקרים של אנה פרנק במדי בולוניה היא ביוזמת ארגון המארגן טורניר על שמו של וייס שאימן גם את אינטר וגם את בולוניה. היסטריונים של הכדורגל האיטלקי טוענים שהמאמן היהודי היה ז'וזה מוריניו של שנות ה-30.

שחקני לאציו לפני משחק עם חולצות לזכרה של אנה פרנק (skysport)

מערכת jsport עושה מאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו ולהעניק להם קרדיט בולט והוגן, אולם יתכנו מקרים שבהם לא ניתן לאתר את המקור או שזהותו אינה ידועה, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות אלינו בכתובת המייל  [email protected]

איתי קטן

כתבה קודמת

הסורר הלאומי – סיפורו הטראגי של דני קרבחאל

הכתבה הבאה

חגיגה איטלקית?

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *