שה תמים

פאולו די קאניו כבש 127 שערים כשחקן חוד פרוליפי ברחבי יבשת אירופה אולם לא הצליח לשרוד עונה אחת בתור מאמן סנדרלנד, אלסנדרו נסטה זכה במונדיאל ובליגת האלופות והעמיד קריירה ענפה של 21 שנה על כר הדשא וכיום הוא מאמן קבוצה זוטר בליגה נמוכה באיטליה. לעומתם, שחקנים בינוניים להחריד כמו יורגן קלופ, זלאטקו דאליץ’ ווינסנטה דל בוסקה הגיעו להישגים אדירים כמאמנים. למצוא אדם שמצא הצלחה גם כמאמן וגם כשחקן זה כמו למצוא מחט בערמת שחט בלב האוקיינוס, קל וחומר אחד שדוגל בכדורגל בצורתו הכי טהורה.

טלה סנטנה דה סילבה קיבל את אותו טיפול כמו כל תינוק ברזילאי בבית החולים: החלפת חבל הטבור בכדורגל. בדומה לקרלוס, גם הסנטנה הזה ניחן ב”חלקלקות”. היצירתיות שלו ועבודת הרגליים שלו כקשר ימני שינו את המשחק בכל קבוצה בה שיחק. טלה שיחק 9 שנים בקבוצות נעוריו, פלומיננסה, וביסס את עצמו כאחד מסמלי המועדון. הוא הגיע למקום השלישי בכמות ההופעות עם 557 ולמקום החמישי בטבלת כובשי השערים עם 162. ב-1960 הוא החליט לעזוב את הקן לטובת גוארני, שם שיחק כמעט שלוש שנים עד שעבר לואסקו דה גאמה, שם תלה את הנעליים לאחר עונה אחת במדים השחורים-לבנים.

לאחר שפרש ממשחק פעיל, סנטנה חזר לקבוצת נעוריו הפעם כמאמן ונחל הצלחה דומה ומיידית מהקווים כמו מכר הדשא. הוא הצעיד את פלומיננסה לאליפות ריו דה ז’נרו ולגביע גאונברה באותה העונה. בתום העונה הזו הוא דילג בין קבוצות במשך 10 שנים, שתי קדנציות נפרדות באתלטיקו מניירו, אחת בסאו פאולו ואחת בבוטפוגו. במהלך הזמן הזה, הסלסאו לא עמדו בציפיות בטורנירים הגדולים. מאריו זאגלו העמיד ב מונדיאל של 74′ נבחרת אגרסיבית ולא יעילה ששכבה כסמרטוט מול הולנד בשלב הבתים השנים. כמובן שהאוהדים קראו לעריפת ראשו עוד לפני ששריקת הסיום סיימה להישמע באצטדיון ולכן הוחלף במהרה על ידי קלואדיו קוטיניו שניסה ליישם יסודות כדורגל אירופאיים בנבחרת. הסלאסאו לא הצליחו להתמודד כראוי ללא ה”ג’ינגה” שייחדה אותם כל השנים והסגנון האירופאי נהפוך מהר מאוד לאפור וצורם למראה. הנבחרת הגיעה לשלב טוב בהרבה וכמעט העפילה לגמר אך כולם ראו שזה פשוט לא טוב מספיק.

הברזילאים ראו את ההצלחה של סנטנה בליגה המקומית ורצו אותו כמאמן ראשי, רק כדי להמחיש כמה התמיכה הייתה גבוהה, ניתן להסתכל בסקר ששאלו 211 עיתונאים מקומיים מי צריך לעמוד על הקווים כמאמן ראשי ו-197 מהם הצביעו בעד טלה סנטנה, 89% תמיכה!

לפני מודיאל 82′, הראשון בו אימן את הנבחרת סנטנה רק הגביה את רף הציפיות האדיר כשטען שהסלאסאו הם הפייבוריטים לזכייה. פאולו רוסי האיטלקי קטע את החלומות שלהם עם שלושער שקבע 3:2 במשחק רבע הגמר, משחק בו תיקו היה מעלה את ברזיל. הברזילאים השוו פעמיים ויכלו לבזבז זמן ולהעפיל לחצי הגמר, אך זה לא הכדורגל הטהור של סנטנה. הוא אסר על עבירות מכוונות, על כרטיסים מיותרים, על מסירות בקו האחורי שמטרתם היחידה היא לשמוע את מחוגי השעון זזים. סנטנה התייחס לכדורגל כמו משחק שכונתי בו כולם חברים, משחק בו הכבוד שולט ביד רמה. בסיום דרכם בהתמודדות, האוהדים לא קראו לפיטורים של המאמן, דווקא המאמן ביצע את המעשה והתפטר בעצמו מחמת הבושה. הוא בסוף חזר למונדיאל 86′, בו נתקל סנטנה במכשול רבע הגמר פעם שנית כשחלק בלתי מבוטל מהאשמה נפל על סנטנה ובצדק גמור. ההחלטה הביזארית שלו להכניס את זיקו שלא היה כשיר הייתה הזויה מידי כשלעצמה, סנטנה הוסיף חטא על פשע ונתן לזיקו לבעוט פנדל דקות ספורות לאחר החימום שלו. השוער הצרפתי הדף את הבעיטה, הדיפה שבסוף התברר כזו שהטתה את כף המאזניים לטובת הטריקולור שהעפילו לרבע הגמר.

בתום הקדנציה השנייה עם הנבחרת סנטנה חזר לכדורגל מועדונים לעוד עשור עד שחטף שבץ שהשבית אותו מאימון בשנת 96′. סנטנה נפטר 10 שנים לאחר מכן בגיל 74 ב-21 באפריל בבלו הוריזונטה במולדתו.

ב-26 לחודש הנוכחי הוא היה אמור להיות בן 86, ועל כך נאחל לו יום הולדת שמח בגן העדן של הכדורגל.

תגובה