Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'alchemists_instafeed_widget_load' not found or invalid function name in /home/jsportco/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287

מי יפיל את הפיל?

להיכנס לזירה ולהתאגרף בגיל 40 זו משימה לא פשוטה, אבל יש לא מעט אנשים שהיו מוכנים לשלם סכומי עתק בשביל לראות את פלויד מייוות’ר עולה לזירה לקרב אחד נוסף. יריב החלומות לקרב כזה הוא קונור מק’גרגור, כוכב ה-UFC. מה יש למייוות’ר להגיד בנושא? “אני פיל, פיל לא רב עם נמלים. הפיל הוא כל כך גדול, שהוא לא רואה את הנמלים”.
לרגל יום הולדתו ה-40, הגיע הזמן להיזכר במה שהפך את מייוות’ר לאחד המתאגרפים הגדולים של התקופה האחרונה ואולי אחד הגדולים בהיסטוריה.

פלויד מייוות'ר לפני עוד קרב מוצלח (AP)
פלויד מייוות’ר לפני עוד קרב מוצלח (AP)

סראפים טודורוב הבולגרי הוא מתאגרף שיירשם לעד בדפי ההיסטוריה. זה אמנם קרה כשמייוות’ר עדיין היה חלק מהאגרוף החובבני, אבל טודורוב היה האחרון שניצח את מייוות’ר. זה היה בחצי הגמר של אולימפיאדת אטלנטה 1996, כשהחלטת שופטים מפוקפקת נתן את הניצחון לבולגרי על חשבונו של מייוות’ר בן ה-19.
מייוות’ר הסתפק בזכייה במדליית הארד האולימפית ומשם יצא לקריירה מקצוענית מרשימה. במשך כמעט שנתיים הוא צבר 17 ניצחונות, 13 מתוכם בנוקאאוט. באוקטובר 1998 הוא עלה לראשונה לקרב על תואר, אלוף העולם במשקל קל נמוך מול חנארו הרננדז. שמונה סיבובים נמשך הקרב עד שהגיע הנוקאאוט הטכני. “הוא מהיר, חכם ותמיד ידעתי שיש לו את המהירות הזאת. יש לי המון כבוד כלפיו, הוא אלוף אמיתי”, אמר הרננדז לאחר הקרב.
מייוות’ר החזיק בתואר עד 2001 ולאחריו החזיק בזה אחר זה את תואר אלוף העולם בארבעה משקלים נוספים: קל, מעורב קל, מעורב וקל בינוני. אחד הקרבות הגדולים בדרך לתארים הללו היה הקרב מול אוסקר דה לה הויה במאי 2007. ערב הקרב, דה לה הויה הגיע עם מאזן של 38 ניצחונות ב-42 קרבות, מייוות’ר היה ללא הפסד אחרי 37 קרבות. הקרב ההוא שבר שני שיאים, דה לה הויה הפך למתאגרף שזוכה לסכום הגבוה ביותר עבור קרב באותה תקופה, 58 מיליון דולר, בקרב ששבר שיא צפייה של 2.7 מיליון צופים. החלטת שופטים העניקה למייוות’ר את הניצחון, שלאחריו החליט לפרוש כי “אין לו יותר מה להוכיח לעולם האיגרוף”.
שנתיים לאחר הפרישה, מייוות’ר חזר להתחרות. הוא אמנם פחות ניצח בנוקאאוטים כפי שעשה בתחילת דרכו, אך הוא המשיך לשמור על מאזנו כבלתי מנוצח. הסגנון של מייוות’ר היה כזה שמשתמש בזריזות כדי לברוח ממכות היריב ובמוטת הידיים האימתנית שלו כדי להנחית מהלומות מהצד השני. לא משנה כמה הקרבות שלו התפתחו להיות פחות קצביים ורחוקים מהכרעה בנוקאאוט, מייוות’ר היה שומר על היתרון שלו בנקודות, מה שבדרך כלל הספיק לו לניצחון.

מייוות'ר בקרב מול דה לה הויה מ-2007 (HBO)
מייוות’ר בקרב מול דה לה הויה מ-2007 (HBO)

כפי שהיה בקרב מול דה לה הויה, למייוות’ר היה קרב נוסף ששבר כל שיא אפשרי. “קרב המאה”, כפי שכונה בפי רבים, היה הקרב בין מייוות’ר למאני פקיאו, כוכב האגרוף מהפיליפינים. כל אחד מהמתאגרפים האלה שבר שיא כשגרף לכיסו כ-250 מיליון דולר וקרוב ל-5 מיליון צופים בארה”ב התיישבו מול מסכי הטלוויזיה כדי לראות את הקרב הזה. לבסוף, הקרב התפתח אל הסגנון ההגנתי של מייוות’ר, נמשך 12 סיבובים ורבים מהצופים היו מאוכזבים. מייווות’ר רשם ניצחון נוסף ושמר על תואר אלוף העולם.
ארבעה חודשים לאחר מכן, מייוות’ר רשם את ניצחונו ה-49 בקרב מול אנדרה ברטו. לאחר מכן הוא החליט לפרוש מאיגרוף והביקורת המשיכה לרדוף אותו. השוואה בלתי נמנעת התקיימה כל הזמן בינו לבין רוקי מרציאנו, המתאגרף האגדי משנות ה-40 וה-50, שגם הוא פרש מאגרוף עם מאזן של 49 ניצחונות ובלי הפסדים. רבים טענו שבניגוד למופעי הראווה של מרציאנו, שניצח 43 קרבות בנוקאאוט במהלך הקריירה שלו, הסגנון ההגנתי של מייוות’ר ומיעוט הנוקאאוטים שלו הובילו אותו להיות משעמם יותר.
אם מתחברים לסגנון שלו או לא, אי אפשר להתעלם מהעובדה שמייוות’ר היה בטופ של האגרוף במשך קרוב ל-20 שנה. הוא משך את הקהל בהמוניו לראות את הקרבות שלו, גם אם לא התעלו לרמה גבוהה כמו אגדות האגרוף מהעבר. הוא היה אחד הדמויות הצבעוניות של הענף, כשתמיד הוא דואג להפיץ תמונות שלו מוקף בלא מעט חבילות של דולרים. זה לא שאין לו מאיפה להביא אותם, הוא נחשב לאחד המתאגרפים שהרוויחו הכי הרבה כסף מהענף. ההערכה מדבר על כ-700 מיליון דולר מקרבות בלבד.

מייוות'ר בקרב המאה מול מני פקיאו (AP)
מייוות’ר בקרב המאה מול מאני פקיאו (AP)

מייוות’ר כבר קרוב לשנתיים יושב בבית. השמועות מדי פעם קושרות אותו לקרב גדול אחרון מול יריב שלא מגיע מעולם האגרוף, קונור מק’גרגור. על פניו זה נשמע כמו הקרב האולטימטיבי. להפגיש בין שני כוכבים משני עולמות שונים, לשים אותם בזירה אחד ולתת להם להילחם. זה מעלה לא מעט שאלות כמו איזה אופי קרב כזה יקבל, האם זה יהיה דומה לקרב בכלוב, כפי שמק’גרגור רגיל, או שזה יהיה בזירה פתוחה, כמו שמייוות’ר אוהב. בכלל, באיזה חוקים ישתמשו שם? הרי אנחנו מדברים על שני ספורטאים, אי אפשר לתת להם פשוט להכות אחד את השני עד שמישהו נופל.
אולי בכלל קרב כזה הוא תעלול יחצ”ני של שני כוכבים מלאי אגו. אמנם יש מי שטוען שהקרב הזה יכול להתקיים, יכול להיות שמה שמונע מקרב כזה להתקיים זה עניינים של כסף ותזמון. יכול להיות גם שלשני הצדדים אין אינטרס אמיתי להילחם. למק’גרגור יש את ענייני ה-UFC וחגורת אליפות שהוא יצטרך לשמור עליה. יכול להיות שמייוות’ר יסתפק רק ברצון להישאר בתודעה. בעולם שבו הגיבורים מתחלפים במהירות, מייוות’ר רוצה להישאר האיש שמדברים עליו בעולם האגרוף גם אחרי הפרישה שלו.
מייוות’ר הוא הפיל, זה שלא רואה את הנמלים מתחתיו, וכשפיל צועד, הוא גם יכול לדרוך על נמלים. הוא הרוויח ביושר את המעמד שלו בהיסטוריה של ענף האגרוף, גם אם הדרך שלו פחות אהודה. מאחוריו 49 קרבות שבהם לא הפסיד. עם זאת, מייוות’ר הוא הלא צפוי, זה שיכול לעשות כל דבר בלי שאף אחד ישים לב. דווקא בגלל זה, כשנראה שכל הדיבורים על קרב כזה הם ספקולציות בלבד ותעלול יחצ”ני, נשאר רק לחכות לרגע שבו תצא ההודעה הרשמית על הקרב ביניהם. בדיוק כמו שמייוות’ר אוהב.

השאר תגובה