התותחן השבדי

0

כתבה מיוחדת לכבוד יום הולדתו ה-40 של פרדי ליונברג ,הכוכב השבדי ששיחק במשך תשעה עונות רצופות במדי ארסנל.

שחקן שהמועדון בדם שלו,
וגם בראש (Mark Pain)

לא הרבה שומעים על שחקן ששיחק באותה הקבוצה ועמה הוא הכי מזוהה אך כשזה קורה זה בהחלט מראה את הבן אדם שלפני השחקן שקושר את המועדון כמשפחה. אחד כזה הוא פרדי ליונברג.
הקשר המיתולוגי ששיחק לא פחות מתשעה עונות במדי ארסנל וכבש לא פחות מ 46 שערי ליגה ובהם שמו נקשר בזהות המועדון ובעיקר כשצבע את שערו בצבע חולצת המועדון.
ליונברג הגיע כשתי עונות לאחר שהמאמן ארסן ונגר חתם בשורות התותחנים. יש לציין מיד, כי טרם הגעתו למועדון החל את דרכו במועדון השוודי האלמסטד בו כבש 10 שערים ובמקביל שיחק לראשונה בגיל 21 במדי הנבחרת השוודית כאשר זו התמודדה מול הנבחרת האנגלית במשחק שעשה הרבה רושם לקברניטי ארסנל שהחתימו את הקיצוני לקבוצה.

כבר במשחק הבכורה שלו בממלכה כבש את שערו הראשון מול יריבתה המרה מנצ’סטר יונייטד לאחר שעלה מן הספסל ומצא את הרשת בדקה ה-83′. במשך השנים השכיל לכבוש במגוון משחקי הפריימליג בשנותיו הראשונות והתבסס בחוד הקבוצה. פרדי היה גורם בולט בעונת הדאבל שלוש שנים לאחר שהגיע, בעונת 2002\2001, ליונברג לקח את המושכות לידיים והוביל את הקבוצה לדאבל הראשון שלו במדי האדומים כשגם השיג שיא אישי כשכבש 12 שערי ליגה. בעונה שאחריה הקבוצה הייתה קרובה לאליפות שנייה ברציפות אך סיימה במקום השני. בעונת 2004\2003 הצליחה קבוצתו של ונגר לקחת אליפות שנייה בעידן שיתוף הפעולה בינו לבין ליונברג. גם במפעל ליגת האלופות תרם פרדי עם 13 שערים ואף הגיע עמה לגמר ליגת האלופות מול ברצלונה בעונת 2006\2005 בו היא אומנם עלתה ראשונה ליתרון אך ספגה במחצית השנייה והפסידה את התואר לאחר 2:1 באצטדיון סטאנד דה פראנס בצרפת.

ארסן ונגר ופרדי ליונברג, לא רואים הרבה מאמנים ושחקים שעובדים בכבוד אחד עם השני (Sky Sports)

בעונת 2007\2006, עונתו האחרונה, הוא היה השחקן הותיק בקבוצה ומיעט לשחק בשל ריבוי פציעות ובעקבות החלטת המאמן ונגר לארגן מחדש את סגל הקבוצה. לאחר מכן הבין הקשר שהוא צריך לבחון לראשונה בקריירה לחשב את דרכו מחוץ למועדון כשבמקביל המשיך לשחק ולהיות השחקן הבולט בנבחרת השבדית ביחד עם זלאטן איברהימוביץ’. המשחק הבולט בקריירה הבינלאומית היה מול פארגוואי במונדיאל 2006 כשכבש את שער הניצחון בדקה ה-89′ והעלה את הנבחרת עד לשמינית הגמר בה הודחה לאחר הפסד מול נבחרת גרמניה. הקשר שיחק בנבחרת עד ליורו 2008 , לאחר הדחתה מן הטורניר בשלב הבתים.
בעונתו הראשונה מחוץ לקבוצת התותחנים כשהוא בגיל 30, הוא החליט להישאר בממלכה הבריטית וחתם בווסטהאם יונייטד ששיחקה בליגה השנייה בעונת 2008\2007, ובה כבש שני שערים.

כשהוא כאמור, בתחילת העשור השלישי לחייו החליט ליונברג לעבור לארה”ב ולשחק בליגת ה-MLS בה לדעת רבים נמצא הכסף הגדול לשחקני כדורגל. שתי הקבוצות בהן שיחק היו סיאטל סאונדרס, ושיקגו פייר בהן שיחק בין השנים 2009 ל 2011, ובמדיהן כבש 2 שערים בכל אחת. ובמחצית העונה ב-2011 החליט לשוב לאירופה וחתם בסלטיק מהליגה הסקוטית בה שיחק באותן שנים בירם כיאל ובמהלך פגרת הקיץ שוחרר מהקבוצה לאחר מספר פציעות וחתם בקבוצה בליגה היפנית, שימיזו ס-פולסה בה ניסה לחזור לעצמו אך לא הצליח לכבוש אף שער אחד בתום שתי עונות במדי הקבוצה החליט לפרוש ממשחק פעיל בגיל 35 כאשר בעונת 2014 ניסה לחזור מפרישה ושיחק במספר מועט של משחקים בליגה ההודית במדי מומבאי סיטי.

ניסה את להמשיך דרכו בליגה האמריקנית (zimbio)

אוהדי ארסנל תמיד יזכרו את השבדי הפעלתן בן ה-40, ששנתן להם רגעי כדורגל נדירים עם 46 שערי ליגה שיחרטו בזיכרון לאוהדי המועדון ולכדורגל האירופי בכלל. ואף אולי דרכו מסתמנת לעבר עמדת המאמן על פי התקשורת הבינלאומית דובר לפני מספר שנים כי היו מגעים שפרדי יתמנה לעוזר המאמן בוולפסבורג וכך יחל את דרכו אך זה עלה מן הפרק לעת עתה.

 

השארת תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם