השד

מצד אחד, הוא היה גאון כדורסל, בעל יכולת קליעה נדירה מבחוץ עבור שחקן כל כך פיזי, שחקן הגנה מצוין, זה שהפך את דטרויט ההם מקבוצה בינונית לקבוצה גדולה ובנוסף לכל זה תורם לקהילה מצד שני, הוא היה שיאן כל הזמנים בעבירות טכניות, נעצר לא פעם על אחזקת סמים ועבירות שונות וניהל יחסי שנאה-שנאה עם התקשורת לאורך שנים כן זהו ראשיד וואלס שביום שני הקרוב יחגוג יום הולדת 44.

וואלאס המתנשא לגובה 2.11 מטר למד באוניברסיטת צפון קרוליינה, נבחר מקום הרביעי בדראפט על ידי וושינגטון וויזארדס (דאז וושינגטון בולטס), עבר ב-6 קבוצות NBA  ונבחר לחמישיית הרוקיז השנייה.

הסנטר מפנסילבניה התחיל את קריירת ה-NBA  שלו ב-1995 וסיים אותה ב-2013 (16 עונות ושנתיים פרישה)

ראשיד היה שחקן שקיבל הרבה עבירות טכניות (השחקן עם הכי הרבה הרחקות בהיסטוריה (29), השחקן השלישי עם הכי הרבה פאולים טכניים בהיסטוריה (317) והשחקן היחיד עם יותר מ-5 הרחקות בעונה ב-25 עונות אחרונות). הסנטר האקסצנטרי מוכר בעיקר בגלל ההתנהגות שלו, דבר שפגע לו מאוד במוניטין בנוסף לעבירות שביצע על המגרש ומחוצה לו. לוולאס היה בעיות התנהגות גם בחייו הפרטיים: הוא נעצר בשל אחזקת מריחואנה ובשל נהיגה ללא רישיון.

אוהב לריב (ESPN)

וושינגטון בולטס (1995-1996)

ראשיד התחיל את הקריירה שלו בוושינגטון בתור פאוור פוורד אך עקב גובהו ומבנה גופו עבר לשחק גם בתור סנטר, הוא רשם במדי וושינגטון 65 משחקים ונבחר לחמישיית הרוקיז השנייה.

פורטלנד טרייל בלייזרס  (1996-2004)

וולאס הגיע עם פורטלנד פעמיים לגמר המערב, אך פעמיים הוא וקבוצתו הפסידו, פעם אחת לסן אנטוניו ופעם שנייה ללייקרס. באמצע עונת 2003/04 פורטלנד החליטה שהם לא זקוקים לו בקבוצה יותר ושלחו אותו לאטלנטה.

אטלנטה הוקס (2004)

וואלאס קיווה לקיק-סטארט מחודש לקריירה אצל ההוקס אך לאחר משחק בקבוצה בו קלע 20 נקודות וקטף שישה ריבאונדים, אטלנטה העבירו אותו לדטרויט פיסטונס.

דטרויט פיסטונס (2004-2009)

התדמית של ראשיד באותה נקודת זמן הייתה נוראית, הוא היה בעל המשכורת הרביעית בגודלה בליגה באותה תקופה, אך לא העריכו אותו מספיק ביחס ליכולת שלו, הוא היה שחקן בעייתי על המגרש ועשה בעיות בחדר ההלבשה. אבל דווקא מהשפל הזה וואלאס יצא חזק יותר, הוא הפך את הפיסטונס לקבוצת ההגנה הטובה ביותר שהייתה באותה תקופה.

בשנת 2004, עד להגעתו, דטרויט היו במאזן שלילי. הם הבינו שחסר להם מישהו טוב בהגנה והמישהו הזה היה ראשיד וואלאס שבאותם ימים התנדנד בין פורטלנד לאטלנטה. ההוקס היו בנקודת משבר וללא סיכוי לפלייאוף ולכן החליטו להעביר את וואלאס לדטרויט תמורת בוב סורה, ז’ליקו רבראצ’ה ובחירת דראפט בסיבוב הראשון.

הקבוצה ממשיגן (עם ראשיד  בסגל) סיימה את העונה במאזן 54:28 במקום השלישי במזרח, את הפלייאוף דטרויט התחילה בקלות עם ניצחון בסדרה הראשונה 4:1 על מילווקי באקס, בסיבוב השני הפיסטונס קיבלו את ניו ג’רזי והקרב התגלגל למשחק 7 שבו דטרויט ניצחו. בגמר המזרח דטרויט קיבלו את הקבוצה מהמקום הראשון במזרח, אינדיאנה פייסרס, שסיימו את העונה הסדירה עם 21 הפסדים בלבד, בקרב על אליפות המזרח דטרויט ניצחה 4:2 בסדרה שהייתה מתוחה מאוד לאור מפגש מוקדם יותר בין הקבוצות בעונה הסדירה שכונה “הערב השחור ביותר בתולדות ה-NBA (אותה קטטה המונים שבמהלכה הורחקו לא פחות מ-11 שחקנים לתקופות ממושכות, וואלאס למרבה ההפתעה לא היה אחד מהם).

בגמר ה-NBA  דטרויט קיבלה את קבוצה הכוכבים של הלייקרס, אך הכוכבים כבר היו מבוגרים ודטרויט השיגו זכייה קלילה עם 4:1 על הצהובים סגולים.

בשנת 2005 הגיעה דטרויט שוב לגמר ה-NBA אך הפסידו לסאן אנטוניו.

הפיסטונס חוגגים אליפות (אתר ה-NBA)

בוסטון סלטיקס (2009-2010)

לקראת סוף עונת 2009/2010 ראשיד היה צריך להחליט לאן הוא עובר וחתם ל-3 שנים בבוסטון סלטיקס אך הסנטר שהיה כבר בן 36 היה בעונה גרועה והממוצעים שלו היו הנמוכים בקריירה החליט לאחר עונה במדי בוסטון לתלות את החולצה.

החזרה למגרש (2012-2013)

בעונת 2012/2013 הודיע וואלאס שהוא רוצה לחזור לשחק כדורסל וחתם במדי הניו יורק ניקס אך לאחר מספר חודשים נפצע והפסיק לשחק בפעם האחרונה בהחלט.

עובר לצוות המקצועי (2013-2015)

בעונת 2013/2014 חתם ראשיד לשנתיים כעוזר מאמן בדטרויט פיסטונס שלא הגיעה להישגים כלשהם, ולאחריהם עזב את תחום הכדורסל.

לאחר 16 עונות בהן היה עם ממוצע של 14.4 נקודות למשחק וקטף ממוצע של 6.7 ריבאונדים כשעונת השיא שלו היא עונת 2001-2002 בה קלע בממוצע 19.3 נקודות למשחק ולקח בממוצע 8.2 ריבאונדים למשחק במדי פורטלנד.

ראשיד היה שחקן מצויין לאורך הקריירה המקצוענית, ולולא בעיות ההתנהגות בהחלט היה ראוי להיכנס להיכל התהילה של ה-NBA.

תגובה